Football Football

Ouma back as FKF Branch elections conclude

Shares
Nely elected Nairobi West Football Kenya Fedearation chairman Bashir Hussein during Branch Elections.PHOTO/Raymond Makhaya
Newly elected Nairobi West Football Kenya Federation chairman Bashir Hussein during Branch Elections on Tuesday, 25th January 2016.PHOTO/Raymond Makhaya

NAIROBI, January 26 – Michael Majua Ouma returns to football management for a second term after being re-elected as Nairobi East chairman in the Football Kenya Federation Branch elections held countrywide on Tuesday.

Bashir Hussein was voted as Nairobi West chairman after collecting 23 votes against his closest challenger Athanas Obala Obango who got 14 votes.

Speaking after being announced winner at Nyayo National Stadium, Bashir said his first aim is to improve the pitches in Nairobi West that consist of Dagoretti, Starehe, Lang’ata and Westlands.

“We don’t have pitches in our branch, so we want to work with other key stakeholders and see how well we can improve on the infrastructure because it’s something that has seen talent in the area go to waste.

“This should not be about an individual, we need to strengthen the institution that we have but not to look on who is leading it,” elated Bashir declared.

Ouma who was Nairobi chairman before it was split into two, beat his only challenger Martin Chiseka to win with a landslide 24 votes against 2 while George Onyango who was deputy secretary general in the past regime was elected as Nairobi East vice chairman.

Onyango floored Duncan Onyango in a hotly contested seat that was separated by four points after garnering 24 votes against 20.

Long serving Nairobi Branch secretary general Stephen Onyango Oduori alias Ragos was the biggest victim of the day, falling to a young contestant Dickson Doyo who collected a massive 23 votes against 3.

In Nairobi West, Washington Lubanga was voted as vice chairman after scooping 22 against Daniel Odera who received 14.

Caleb Ayodi Malweyi won the secretary general’s seat after polling 25 votes against Jeremiah Mwangi’s 13 while Japheth Karori was elected as treasurer.

Nairobi West conducted its polls at Nyayo National Stadium while Nairobi East held theirs at Stima Club with 39 delegates voting in the two Nairobi branches.

Fuad Ali Addy collected 27 votes to win the North Coast Chairmanship seat defeating former chairman John Ngoa who got 21 votes.

In South Coast, incumbent Garero Kazungu was shown door by former Mombasa branch chairman Gabriel Mgendi to take the top seat after getting 26 votes against Garero Kazungu’s 24.

Mgendi will be assisted by Salim Hamisi who got 37 votes after beating Ismael Ogolla who failed to defend his seat.

In the hotly contested secretary seat, new comer Lilian Nandudu floored former FIFA referee Evans Mwachia by 46 votes against 30 and will be assisted by Hasan Bably.

The treasurer post went to Chalambo Salim who beat Joseph Makala while Deona Demba is the new women representative after beating Asha Pili.

The Chairman and secretary general from the 20 branches will join the16 Kenyan Premier League clubs and six FKF-PL clubs in voting at the national elections scheduled for February 10.

Incumbent Sam Nyamweya, Kariobangi Sharks and FKF-PL chairman Nick Mwendwa, Gor Mahia and KPL chairman, Ambrose Rachier, former international footballer Sammy Shollei, Businessman Gor Semelan’go and Semi Aina will be contesting for the presidency seat.

Winners

Nairobi East

Chair – Michael Majua Ouma

Secretary – Dickson Doyo

Nairobi West

Chair – Bashir Hussein

Secretary – Caleb Ayodi Malweyi

Southern branch

Chair – Anthony Makau Nzoka,

Secretary – Samuel Mwongela

Central Rift

Chair – Ken Ruto,

Secretary – Francis Oliele Omuchele

North Eastern

Chair – Nassir Ali

Secretary – Ismail Mohammed

Nyanza West

Chair – Tom Ogol

Secretary – Paul Migwambo

South Rift

Chair – David Bunei

Secretary – Alfred Kirui

Mt. Kenya

Chair – James Simpson Ndegwa/Martin Kiarie Kimani – tie

Secretary – Ali Yusuf Ngotho

North Eastern North

Chair – Abdulahi Salat

Secretary – Ismail Mohamed Isaack (unopposed)

North Western

Chair – Eric Makokha

North Rift

Chair – Bernard Langat

Secretary – Boaz Keino

Lower Eastern

Chair – Hussein Swaleh

Secretary – Njue Nyagah

Aberdare

Chair – Gordon Davis Chege

Secretary – James Boro Kamau

South Coast

Secretary – Lilian Nandudu Kazungu

Upper Eastern

Chair – Hussein Dima Mahad (unopposed)

Secretary – Ken Rungu (unopposed)

Shares

Comments