Complete 2010 World Cup-African Nations Cup second round qualifying fixtures for Africa ahead of first series this weekend:
First series
Group 1
(Seeding: 1. Cameroon, 2. Cape Verde Islands, 3. Tanzania, 4. Mauritius)
Cameroon v Cape Verde
Tanzania v Mauritius
Group 2
(Seeding: 1. Guinea, 2. Zimbabwe, 3, Namibia, 4. Kenya)
Guinea v Zimbabwe
Namibia v Kenya
Group 3
(Seeding: 1. Angola, 2. Benin, 3. Uganda, 4. Niger)
Angola v Benin
Uganda v Niger
Group 4
(Seeding: 1. Nigeria, 2. South Africa, 3. Equatorial Guinea, 4. Sierra Leone)
Nigeria v South Africa
Equatorial Guinea v Sierra Leone
Group 5
(Seeding: 1. Ghana, 2. Libya, 3. Gabon, 4. Lesotho)
Ghana v Libya
Gabon v Lesotho
Group 6
(Seeding: 1 Senegal, 2. Algeria, 3. Liberia, 4. Gambia)
Senegal v Algeria
Liberia v Gambia
Group 7
(Seeding: 1. Ivory Coast, 2. Mozambique, 3. Botswana, 4. Madagascar)
Ivory Coast v Mozambique
Botswana v Madagascar
Group 8
(Seeding: 1. Morocco, 2. Ethiopia, 3. Rwanda, 4. Mauritania)
Morocco v Ethiopia
Rwanda v Mauritania
Group 9
(Seeding: 1. Tunisia, 2. Burkina Faso, 3. Burundi, 4. Seychelles)
Tunisia v Burkina Faso
Burundi v Seychelles
Group 10
(Seeding: 1. Mali, 2. Congo, 3. Sudan, 4. Chad)
Mali v Congo
Sudan v Chad
Group 11
(Seeding: 1. Togo, 2. Zambia, 3. Eritrea, 4. Swaziland)
Togo v Zambia
Bye: Swaziland (Eritrea withdrew)
Group 12
(Seeding: 1. Egypt, 2. Democratic Republic of Congo, 3. Malawi, 4. Djibouti)
Egypt v DR Congo
Malawi v Djibouti
Fixtures to be played between May 30 and June 1
Second series
Group 1
Cape Verde v Tanzania
Mauritius v Cameroon
Group 2
Zimbabwe v Namibia
Kenya v Guinea
Group 3
Benin v Uganda
Niger v Angola
Group 4
South Africa v Equatorial Guinea
Sierra Leone v Nigeria
Group 5
Libya v Gabon
Lesotho v Ghana
Group 6
Algeria v Liberia
Gambia v Senegal
Group 7
Mozambique v Botswana
Madagascar v Ivory Coast
Group 8
Ethiopia v Rwanda
Mauritania v Morocco
Group 9
Burkina Faso v Burundi
Seychelles v Tunisia
Group 10
Congo v Sudan
Chad v Mali
Group 11
Swaziland v Togo
Bye: Zambia
Group 12
DR Congo v Malawi
Djibouti v Egypt
Fixtures to be played between June 6 and 8
Third series
Group 1
Mauritius v Cape Verde
Tanzania v Cameroon
Group 2
Kenya v Zimbabwe
Namibia v Guinea
Group 3
Niger v Benin
Uganda v Angola
Group 4
Sierra Leone v South Africa
Equatorial Guinea v Nigeria
Group 5
Lesotho v Libya
Gabon v Ghana
Group 6
Gambia v Algeria
Liberia v Senegal
Group 7
Madagascar v Mozambique
Botswana v Ivory Coast
Group 8
Mauritania v Ethiopia
Rwanda v Morocco
Group 9
Seychelles v Burkina Faso
Burundi v Tunisia
Group 10
Chad v Congo
Sudan v Mali
Group 11
Swaziland v Zambia
Bye: Togo
Group 12
Djibouti v DR Congo
Malawi v Egypt
Fixtures to be played between June 13 and 15
Fourth series
Group 1
Cape Verde v Mauritius
Cameroon v Tanzania
Group 2
Zimbabwe v Kenya
Guinea v Namibia
Group 3
Benin v Niger
Angola v Uganda
Group 4
South Africa v Sierra Leone
Nigeria v Equatorial Guinea
Group 5
Libya v Lesotho
Ghana v Gabon
Group 6
Algeria v Gambia
Senegal v Liberia
Group 7
Mozambique v Madagascar
Ivory Coast v Botswana
Group 8
Ethiopia v Mauritania
Morocco v Rwanda
Group 9
Burkina Faso v Seychelles
Tunisia v Burundi
Group 10
Congo v Chad
Mali v Sudan
Group 11
Zambia v Swaziland
Bye: Togo
Group 12
DR Congo v Djibouti
Egypt v Malawi
Fixtures to be played between June 20 and 22
Fifth series
Group 1
Cape Verde v Cameroon
Mauritius v Tanzania
Group 2
Zimbabwe v Guinea
Kenya v Namibia
Group 3
Benin v Angola
Niger v Uganda
Group 4
South Africa v Nigeria
Sierra Leone v Equatorial Guinea
Group 5
Libya v Ghana
Lesotho v Gabon
Group 6
Algeria v Senegal
Gambia v Liberia
Group 7
Mozambique v Ivory Coast
Madagascar v Botswana
Group 8
Ethiopia v Morocco
Mauritania v Rwanda
Group 9
Burkina Faso v Tunisia
Seychelles v Burundi
Group 10
Congo v Mali
Chad v Sudan
Group 11
Zambia v Togo
Bye: Swaziland
Group 12
DR Congo v Egypt
Djibouti v Malawi
Fixtures to be played between Sept 5 and 7
Sixth series
Group 1
Tanzania v Cape Verde
Cameroon v Mauritius
Group 2
Namibia v Zimbabwe
Guinea v Kenya
Group 3
Uganda v Benin
Angola v Niger
Group 4
Equatorial Guinea v South Africa
Nigeria v Sierra Leone
Group 5
Gabon v Libya
Ghana v Lesotho
Group 6
Liberia v Algeria
Senegal v Gambia
Group 7
Botswana v Mozambique
Ivory Coast v Madagascar
Group 8
Rwanda v Ethiopia
Morocco v Mauritania
Group 9
Burundi v Burkina Faso
Tunisia v Seychelles
Group 10
Sudan v Congo
Mali v Chad
Group 11
Togo v Swaziland
Bye: Zambia
Group 12
Malawi v DR Congo
Egypt v Djibouti
Fixtures to be played between Oct 10 and 12
Notes
Togo must stage Group 11 home fixtures at a neutral venue as punishment for spectators injuring two Mali players during a 2008 Nations Cup qualifier in Lome last October
Lesotho will stage Group 5 home fixtures in South African city of Bloemfontein because national stadium in Maseru is being renovated
The 12 group winners and best eight runners-up qualify for third and final qualifying round
Results
First round
Madagascar 10 Comoros Islands 2 (6-2 home, 4-0 away)
Sierra Leone 1 Guinea Bissau 0 (1-0, 0-0)
Djibouti 1 Somalia 0 (1-0, first leg in Mogadishu cancelled due to civil unrest)
Leading scorers
4 – Faneva Andriatsima (MAD)
2 – Rija Rakotomandimby and Lalaina Nomenjanahary (MAD)
Withdrew: Central African Republic, Sao Tome e Principe